جدید ترین مطالب
پاورپوینت/ شیوه های نقد در ادبیات کودک
پاورپوینت/ شیوه های نقد در ادبیات کودک

پاورپوینت/ شیوه های نقد در ادبیات کودک

نقد یعنی شناخت و فهم و توضیح و تفسیر و در نهایت ارزیابی و ارزشگذاری متن . هر نقدی در حوزه ادبیات کودکان ، تلاشی برای شناسایی ارزش های موجود در متن است . اگر این ارزش ها به شیوه خاصی کشف و دریافت شود ، به آن نقد ارزشمند می گویند .اما اگر کشف و دریافت این ارزش ها بر اساس شیوه خاصی صورت نگیرد ، با نقد غیر روشمند روبرو هستیم . در نقد غیر روشمند چارچوب و اصول خاصی برای ارزش گذاری وجود ندارد . منتقد یا بررسی کننده از زاویه نگاه خود هر آنچه را ارزش مثبت یا منفی تشخیص دهد ثبت می کند .و در واقع نقد سلیقه ای است . در این شیوه بررس دنبال کشف گوهر ادبی نیست ، بلکه بیش از همه، الگو های ذهنی خود را روی اثر می گستراند .

 

اصول پایه در نقد ادبی کودکان و نوجوانان

1- تماس دائمی با ادبیات کودکان در سطح ملی و جهانی و تحولات آن. منتقد هر چقدر هم با مقوله نقد آشنا باشد ؛ اما ادبیات کودکان را نشناسد نمی تواند به نقد ادبیات کودکان بپردازد . آشنایی با ادبیات کودکان مقدمه نقد ادبیات کودکان است .
2-زبان گویا و مشخص نقد (هر نقدی از زنجیره ای از گزاره های اثباتی و سلبی تشکیل می شود .زبانی که از تعارف و ملاحظات غیر ادبی بپرهیزد و تنها به بیان ارزشگذاری بپردازد).
3- رعایت اخلاق در نقد (توهین به اثر ، کوچک شمردن بی دلیل آن ).
4- پرهیز از نقد مؤلف به جای نقد متن است .
5- نسبی بودن ارزشگذاری ها و ارزش ها در دنیای نقد .
انواع نقد:
نقد سنتی
نقد ایدئولوژیک
نقد تفسیری تأویلی

نقد اخلاقی

نقد روانشناختی
نقد جامعه شناختی
نقد تطبیقی مؤلف
نقد زبانشناختی
نقد ساختار گرایی

نقد پساختارگرایی

تنها 1 هزار تومان
RIAL 10/000 – خرید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*